МЕТА.Допомогти учням осмислити творчу постать
І.П.Котляревського та його місце в українській літературі,
проаналізувати поему "Енеїда”, засвоїти
поняття травестія, бурлеск, алюзія. Розвивати усне мовлення учнів.
Виховувати свідомих громадян України, які знали б свою мову, культуру, історію.
Тип уроку. Вивчення особи письменника.
Обладнання. Оформлення дошки: епіграф, аркуші з висловлюваннями про письменника, портрет І.П.Котляревського; схема що буде заповнюватися учнями під час уроку; схема подорожі троянців; виставка творів письменника; словник літературознавчих термінів.
Епіграф.
Будеш, батьку, панувати,
Поки живуть люди;
Поки сонце з неба сяє,
Тебе не забудуть!
Т.Г.Шевченко
Вислови, надруковані на аркушах.
В.Короленко:
Він перший почав писати мовою, якою говорило населення цілого краю, але
якою не писали. Він зробив м”яку, виразну, сильну, багату мову
літературною, і українська мова, яку вважали лише місцевим наріччям, з
його легкої руки зазвучала так голосно, що звуки її рознеслись по всій
Росії. На ній потім співав пісні і Шевченко.
Схема, що заповнюється учнями протягом уроку
сфера
діяльності
|
риси
характеру
|
кредо
|
світ
захоплень
|
улюблені
письменники
|
театр,
музика |
Сфера діяльності
Учитель, канцелярист, етнограф та фольклорист, історик, мовознавець,
військовослужбовець, домашній учитель, директор Полтавського театру,
актор, попечитель богознавчих закладів у Полтаві.
Риси характеру
Добрий, благородний душею, енергійний, мудрий, гуманний, справедливий.
Кредо
У своїх творах перелити гарячу любов синівську до рідного народу, його героїчної історії, до його пісень і дум.
Світ захоплень
Театр, література, ставив домашні вистави.
Улюблені письменники
Вергілій, Овідій, Горацій, К. Рилєєв, О. Бестужев.
Театр
Грав сам комічні ролі. Саме для театру написав "Наталку Полтавку”, "Москаль- чарівник”.
Хід уроку
І. Повідомлення теми, мети і завдань уроку.
Вступне слово вчителя
Нашим завданням буде з”ясувати, якою людиною був митець, його
громадянську позицію, світ захоплень. У цьому нам допоможуть повідомленя
учнів. Інформацію, яку вони представлять, ви будете аналізувати й
фіксувати в таблицю.
Учнів класу поділено на кілька груп: біографи, літературознавці, дослідники.
ІІ.Сприйняття й усвідомлення учнями нового матеріалу.
Розгляд портрета
Спершу хочу вам запропонувати поглянути на портрет письменника й
визначити риси характеру, які , на вашу думку, притаманні цій особі.
Опишіть зовнішність поета.Занотуйте свої здогадки у зошити.
|